Vacheron Constantin Overseas Chronograph i Automatic

Sportowe DNA kolekcji Overseas zaprezentowanej podczas targów SIHH w 2016 roku wypełnia cząstka wytworności. Prezentując 12 referencji z całkowicie zrewolucjonizowanymi mechanizmami, marka Vacheron Constantin umocniła swoją pozycję lidera wśród zegarków sportowych. Bogata kolekcja daje gwarancję, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Współczesne społeczeństwo charakteryzuje minimalizm oraz wielozadaniowość. Nie da się zatem ukryć, że nawet najbardziej prestiżowe manufaktury nie wykraczają poza ramy ludzkich potrzeb, tym samym starając się zaspokoić wszelkie stawiane im wyzwania. Odwiecznym mankamentem w branży zegarkowej jest stworzenie uniwersalnego zegarka, który nie tylko będzie świetnym dopełnieniem garnituru, ale także towarzyszem sportowych aktywności. Rezultatem starań topowych manufaktur są niezwykle zróżnicowane względem siebie modele, z których ciężko wybrać „ten jedyny”.

SPORTOWA DROGA

Marką, która zdaje się najdokładniej łączyć ściśle rozumianą elegancję ze sportowym charakterem jest szwajcarski zakład Vacheron Constantin. Począwszy od końca XIX wieku manufaktura prezentuje innowacyjne rozwiązania, zapoczątkowując sportowy nurt w świecie zegarmistrzostwa. W 1885 roku swój debiut odnotowuje model odporny na działanie pól magnetycznych. Zaledwie 14 lat później szwajcarski zakład przedstawia wodoodporny zegarek kieszonkowy zdolny do pracy w warunkach ekstremalnych. Liczne trendy, które wkrótce stały się cechami charakterystycznymi sportowych czasomierzy, w 1977 roku ucieleśniono modelem „222” na 222. rocznicę istnienia Vacheron Constantin. Na cztery lata przed końcem II tysiąclecia marka prezentuje pierwszy zegarek serii Overseas.

POWRÓT LEGENDY

Ożywiony duchem podróżowania i odwagi w odkrywaniu nieznanego, model wkrótce okazał się kamieniem milowym w historii szwajcarskiego zakładu. Dynamiczny design w połączeniu ze zdobieniem na deklu w postaci trójmasztowca legendarnego Amerigo Vespucciego, były swoistą zachętą do przemierzania oceanów. Z każdą kolejną serią, linia Overseas stopniowo się rozwijała, by po 20 latach obecności na rynku ponownie zaskoczyć.

NOWY STANDARD 

Zaprezentowane w 2016 roku modele wyposażono w szafirowe dekle, polerowany bezel, wkładkę antymagnetyczną oraz złote wahniki ze zdobieniami. Ponadto wszystkie zastosowane w modelach mechanizmy sygnowane są Pieczęcią Genewską, świadczącą o najwyższej jakości wykonania i pracy werku. Na szczególną uwagę zasługuje także system wymiennych pasków, pozwalający na ich niezwykle sprawną i nieskomplikowaną zamianę.

Transparentny dekiel zegarka Overseas Chronograph uwidacznia manufakturowy mechanizm ze zdobionym złotym ciężarem
Zegarek Vacheron Constantin Overseas Chronograph

DESIGN

 

W kwestii designu projektanci zdecydowali się na klasyczne zestawienie srebra z granatem. Model Overseas Chronograph dominuje stal, z której wykonano zarówno kopertę, jak i bransoletę. Jasnogranatowy kolor tarczy dodaje zegarkowi elegancji, perfekcyjne kontrastując ze srebrnymi wskazówkami i indeksami. Wskaźniki umieszczono w układzie trójkątnym, począwszy od małej sekundy na godzinie 9, przez 12-godzinny licznik na godzinie 6, na 30-minutowym liczniku na godzinie 3 kończąc. Zachowując minimalistyczną kompozycję, niewielkich rozmiarów datę umieszczono między godzina czwartą a piątą. Klasyczne linie koperty z nowoczesnymi wstawkami utrzymują znany już uniwersalny wygląd, przeplatany jednocześnie współczesną geometrycznością. Mowa o sześciokątnym bezelu podkreślającym jedność koperty z bransoletą i nawiązującym swoim wyglądem do morskich klimatów Overseas’a.

PASEK

 

Dużą uwagę przywiązano także procesowi projektowania bransolety oraz pasków. Tą pierwszą charakteryzują wypukłe ogniwa z satynowym wykończeniem oraz polerowane kąty wewnętrzne nawiązujące swoim wyglądem do krzyża maltańskiego. Gumowy pasek także ozdobiono gustownym wzorem odnoszącym się oczywiście do legendarnego emblematu marki Vacheron Constantin. W komplecie znaleźć można także pasek wykonany ze skóry aligatora amerykańskiego w eleganckim granatowym odcieniu. 

Zamienne paski modelu Overseas Automatic

DO WYBORU, DO KOLORU

 

Pozostając w temacie paska nie sposób pominąć innowacyjne rozwiązanie, jakim jest możliwość jego samodzielnej zmiany. Zastosowany mechanizm nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, zapewniając tym samym wytrzymałość stałej bransolety bądź paska. Identyczne rozwiązanie umieszczono w obydwóch modelach. 

DESIGN

 

Overseas Automatic wizualnie różni się przede wszystkim wyglądem tarczy. Cyferblat, choć wykonany w tym samym jasnogranatowym odcieniu, posiada zdecydowanie skromniejszy wygląd. Całkowicie „nagą” tarczę ozdabia datownik umieszczony na godzinie 3 oraz centralny sekundnik. Wszystko zamknięto w odrobinę mniejszej kopercie aniżeli w modelu Overseas Chronograph.

Zegarek Vacheron Constantin Overseas Automatic

Overseas Chronograph

 

Poza różnicami stylistycznymi opisywane zegarki napędzają dwa odmienne mechanizmy. Zegarek Overseas z chronografem wyposażono w kaliber 5200, czyli mechanizm automatyczny w całości opracowany i wyprodukowany przez Vacheron Constantin. W tym 263-elementowym werku zastosowano koło kolumnowe odpowiedzialne za kontrolę funkcji start, stop oraz resetowanie chronografu. Mechanizm wyposażono również w pionowe sprzęgło zapobiegające szarpaniu wskazówki podczas uruchamiania stopera. Unikatową wizytówką manufakturowych mechanizmów Vacheron Constantin jest zdobienie koła kolumnowego, na którym umieszczono śrubę w kształcie krzyża maltańskiego. Kaliber 5200 charakteryzuje podwójny bęben sprężyny, zwiększający moment obrotowy i zapewniający niezawodność, gwarantując przy tym 52 godziny rezerwy chodu. Wszystko to kontrolować można przy pomocy dwóch kunsztownie zdobionych przycisków chronografu oraz koronki. Model dostępny w kopercie ze stali nierdzewnej posiada szafirowy dekiel. Ujawnia on mistrzowski mechanizm z oscylującym ciężarem wykonanym z 22K złota i stylizowanym różą wiatrów – symbolem podróży. Obydwa mechanizmy swoją 150 m wodoodporność zawdzięczają przykręcanym deklu oraz koronce.

godziny rezerwy chodu

z tylu części składa się mechanizm

kamienie łożyskujące

OVERSEAS AUTOMATIC

 

Antymagnetyczny, za sprawą żelaznego pierścienia otaczającego kaliber 5100, mechanizm zegarka Overseas Automatic zasila wskazówkę godzinową, minutową, sekundową oraz datownik. Manufakturowy werk składa się z 172 części, oscylując na poziomie 28.800 wahnięć/godzinę i zapewniając nieustanną pracę przez 60 godzin. Podobnie jak w mechanizmie chronografu zawdzięcza to podwójnym bębnom. Także przy tym modelu, Vacheron Constantin prezentuje piękno mechanizmu poprzez transparenty dekiel. Pozwala on na obserwację wykonanego z 22K złota ciężaru, ze zdobieniem na kształt róży wiatrów.

godzin rezerwy chodu

z tylu części składa się mechanizm

kamieni łożyskujących