test

Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition

Gdy zapada zmrok budzi się nowe życie a wraz z nim z głośników zaczyna grać muzyka. Seria basów pobudza ludzi do tańca bawiących się w rytm muzyki elektronicznej i w blasku świateł. Z tłumu wyłania się… Zenith. Abstrakcja? Bynajmniej, i to nawet gdy za konsolą nie stoi legendarny Carl Cox, choć to właśnie on jest jednym z dzisiejszych bohaterów.

Marka Zenith od dawna uważana jest za pioniera zegarmistrzostwa, a swoją silną pozycję zawdzięcza licznym, klasycznym kolekcjom, od lat obecnym w portfolio manufaktury. Ponadto legendarny mechanizm El Primero, nieprzerwanie od ponad 50 lat zbierający laury, jest ogromnym powodem do dumy dla zegarmistrzów „spod gwiazdy”. Lecz dla Szwajcarów to nie pretekst, by przestać zaskakiwać.

AŻ DO GWIAZD

Kolekcja Defy kontynuuje kroczenie nowoczesną ścieżką, będąc pewnego rodzaju areną doświadczalną pełną innowacyjnych udoskonaleń i przełomowych idei. Linia ta jednocześnie perfekcyjnie wpisuje się w filozofię marki – „Time to reach your star”. To odważne wezwanie do wytrwałego dążenia po własne marzenia stało się początkiem unikalnego projektu uwieńczonego premierą modelu Defy El Primero 21 Carl Cox Edition.

Carl Cox z sygnowanym jego nazwiskiem zegarkiem Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition

INSPIRACJA

Ojcem chrzestnym współpracy z utytułowanym muzykiem był sam CEO marki Zenith – Julien Tornare. W rozmowie z legendą elektronicznej sceny muzycznej spostrzegł podobieństwo drogi do sukcesu artysty z filozofią szwajcarskiej manufaktury. Zgodnie z jej ideą, Zenith jest zawsze tam, gdzie silne pragnienie i determinacja w spełnianiu marzeń napędzają do działania.

w rytm muzyki

Marka Zenith ma już na swoim koncie udaną współpracę z artystami ze świata muzyki. Seria zegarków sygnowanych emblematem zespołu The Rolling Stones podbiła serca miłośników rock & roll’a. Więcej o projekcie z brytyjską legendą dowiecie się tutaj. Jednak porównań do tamtych modeli szukać można na próżno. Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition jest zegarkiem o kompletnie odmiennej charakterystyce.

Limitowana do zaledwie 200 sztuk edycja modelu Carl Cox Edition to opowieść o szczegółach i dbałości.

WIĘCEJ NIŻ ZEGAREK

Limitowana do zaledwie 200 sztuk edycja modelu Carl Cox Edition to opowieść o szczegółach i dbałości. Jej wyjątkowość czuć już od pierwszego wejrzenia i to bynajmniej nie zasługa samego zegarka. Absurdalnie w zachwyt wprawia samo opakowanie, a w zasadzie pietyzm jego wykonania oraz nietypowe dodatki. Krótko mówiąc Szwajcarzy zadbali by choć na moment nie opuściło nas poczucie wyjątkowości edycji specjalnej modelu Defy El Primero 21 Carl Cox Edition. Pudełko wielkości retro gramofonu, co nie jest z resztą przypadkiem, przenosi nas do świata lat 80. XX, kiedy to właśnie z pomocą płyt winylowych swoją karierę rozpoczynał Carl Cox. Biała otoczka i zlokalizowane w centrum wyżłobienie imitujące naklejkę z „tytułem albumu i wykonawcą” tworzy złudzenie czarnego krążka.

Specjalne opakowanie edycji limitowanej z unikalnymi dodatkami
Słuchawki Pioneer oraz płyta winylowa z autografem Carla Coxa

zgrany duet

Gdy już dostaniemy się do środka, także tutaj zaskoczą nas liczne dodatki. Samemu zegarkowi towarzyszą bowiem słuchawki firmy Pioneer, a za odchylaną ścianką schowano wyjątkową płytę winylową z niepublikowanymi dotychczas utworami oraz autografem znanego DJ i producenta muzycznego. Choć osobiście fanem Carla Coxa, jak i samego gatunku muzycznego, który wykonuje nie jestem, to sposób w jaki celebruje się tę współpracę i emocje, które włożono w projekt Carl Cox Edition wywołał na mojej twarzy szeroki uśmiech.

śWIECĄCA GWIAZDA

Jeśli do tego momentu model Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition nie wprawił Cię w zachwyt, pozwól, że skupię się na samym zegarku. Na pierwszy rzut oka wyraźnie wyłania się dobrze znana linia kolekcji Defy. Solidna konstrukcja sprawia wrażenie nad wyraz masywnej, aż do momentu, gdy zegarek założymy na rękę. Ultralekką kopertę o średnicy 44 mm wykonano z nowatorskiego karbonu. Niewielka waga to tylko jedna z zalet tego surowca. Godną uwagi jest także doskonała odporność i wytrzymałość na wszelkiego rodzaju zadrapania.

Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition
Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition Luminescence

Złożoność produkcji sprawia, że nakładane na siebie warstwy karbonu tworzą unikalny wzór, czyniąc każdy zegarek jedynym w swoim rodzaju. Jednak Szwajcarom to nie wystarczyło. Jak na edycję specjalną i pionierską kolekcję Defy przystało, potrzeba było czegoś unikatowego. Tym sposobem, powierzchnię koperty pokryto substancją luminescencyjną Super-LumiNova. Efektem jest unikalna tekstura karbonu z matowym wykończeniem za dnia, zaś po zmroku zjawiskowa iluminacja wzbudzająca zachwyt współtowarzyszy.

Luminescencyjna koperta zegarka Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition

EGZEMPLARZY NA ŚWIECIE

godzin rezerwy chodu

Z TYLU CZĘŚCI SKŁADA SIĘ MECHANIZM

Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition

DESIGN

Tarcza zegarka akcentuje nowoczesny charakter modeli Defy. Szkieletowa konstrukcja odkrywa legendarny mechanizm El Primero odpowiedzialny za precyzyjną pracę zegarka Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition. Doskonałą czytelność gwarantują duże wskazówki o lśniącym wykończeniu oraz wyraźne indeksy, oba wypełnione substancją Super-LumiNova. Zewnętrzny pierścień wyposażono w szczegółową podziałkę pozwalającą na odczyt pomiaru czasu z dokładnością do 1/100 sekundy! Pozostałe dwa pierścienie na godz. 3 oraz 6. to kolejno wskaźnik 30 minutowy oraz 60 sekundowy chronografu.

Wisienką na torcie jest tarcza, a w zasadzie płyta sekundnika, którą zaprojektowano na podobiznę czarnego krążka. Wraz z upływem czasu wykonuje ona płynne obroty imitując winyl na gramofonie. Dodatkową funkcją, w którą wyposażono Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition jest nowatorskie liniowe wskazanie rezerwy chodu wynoszącej 50 godzin.

Zenith Defy 21 Carl Cox Small Second
Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition z widocznym przez transparentny dekiel kalibrem 9004

LIDER DOSKONAŁOŚCI

Stanowiący tło tarczy mechanizm to znakomity werk El Primero 9004 okrzyknięty najnowocześniejszym chronografem marki Zenith. Liczne udoskonalenia dowodzą niebywałej sztuki zegarmistrzowskiej szwajcarskiej manufaktury, nieustannie przesuwającej granice zaawansowania swoich mechanizmów. Automatyczny kaliber 9004 cechuje się wysoką częstotliwością pracy wynoszącą 5 Hz, co odpowiada 10 wahnięciom na sekundę. To właśnie za sprawą tych wartości możliwe było osiągnięcie niezwykle płynnej pracy sekundnika. Innowacyjny mechanizm manufakturowy wyposażono w dwa niezależne zestawy kół balansowych, bębnów sprężyn, jak i samych sprężyn produkowanych z wytwarzanego przez manufakturę Zenith tworzywa „Carbon-Matrix Carbon Nanotube”.

Konstrukcja znana pod nazwą „double-chain structure” rozdziela mechanizm na ten odpowiedzialny za wskazanie czasu oraz ten za działanie chronografu. Podczas gdy pierwszy to tradycyjny werk El Primero pracujący z częstotliwością 36.000 wahnięć/godzinę, drugi wyposażono w koło balansowe wykonujące aż 10 razy więcej wahnięć! Składający się z 293 elementów werk El Primero zapewnia doskonałe parametry pracy, a jego działanie podejrzeć można również przez transparentny dekiel.

El Primero 21 Movement Rotor
Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition

KOMFORT SZYTY NA MIARĘ

Luksusowy zegarek Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition prezentowany jest na kauczukowym pasku w odcieniu czerwieni z białymi przeszyciami luminescencyjną nicią. Limitowany model zakończono solidnym zapięciem motylkowym wykonanym z karbonu oraz ozdobionym niewielką gwiazdą. Gwarantuje on doskonałe bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania pozwalając na precyzyjne dopasowanie długości paska do nadgarstka właściciela. Zenith Defy z edycji Carl Cox wyróżnia się także świetną klasą wodoszczelności do 100 metrów, co jest zaskakująco dobrym wynikiem dla zegarka niewyposażonego w zakręcaną koronkę.

Zegarek Zenith Defy El Primero 21 Carl Cox Edition przykuwa uwagę nowoczesnością, a jednocześnie oryginalnością. Przyświecające szwajcarskiej manufakturze pragnienie innowacji oraz unikalności przyczyniło się do powstania wyjątkowego modelu z pionierskimi rozwiązaniami. Dopracowany w każdym najdrobniejszym detalu model Defy idealnie zaprezentuje się na nadgarstku osoby odważnej i niezależnej. Zenith Defy edycji Carl Cox to swoista opowieść o ludziach z ambicją, którzy w dążeniu do wyznaczonych celów nie zważają na przeciwności losu. Lecz którzy przepełnieni pozytywną energią, od czasu do czasu cenią dobrą zabawę w najlepszym stylu.