A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone

A. Lange & Söhne LANGE 1 TIME ZONE pomimo swojego klasycznego wyglądu, idealnie wpisuje się we współczesną rzeczywistość podróżowania bez jakichkolwiek ograniczeń. Wyposażony w innowacyjny mechanizm world timer, dedykowany jest tym, dla których życie to nieustanna podróż.

Narodziny kolekcji Lange 1

Losy niemieckiej manufaktury A. Lange & Söhne, o których przeczytacie w osobnym artykule, przepełnione były licznymi wzlotami i upadkami. Gdy, w okolicznościach II wojny światowej, rozwijający się zakład został doszczętnie zbombardowany, wskutek czego jego działalność została zawieszona, słuch o zegarmistrzach z Glashütte zaginął na dziesięciolecia. Jednak wraz z upadkiem muru berlińskiego, wśród potomków Ferdinanda Adolpha Lange pojawiła się nadzieja na ponowne odrodzenie saksońskiej legendy. Ambitne plany, zaledwie pięć lat później urzeczywistnił Walter Lange, który przewodził uroczystej inauguracji zakładu A. Lange & Söhne. I to właśnie wówczas, w Pałacu Drezdeńskim zaprezentowano nowe kolekcje, wśród których znalazła się między innymi linia LANGE 1.

Prezentacja nowych kolekcji A. Lange & Söhne - 1994

Kwintesencja Glashütte

Fakt, iż kolekcja LANGE 1 jest jedną z tych, które symbolizują połączenie dawnych losów manufaktury A. Lange & Söhne ze współczesnymi, jedynie podkreśla wyjątkowość tych modeli. Niosące w sobie przełomowy element historii saksońskiej marki, zegarki LANGE 1 z każdą kolejną odsłoną są zegarmistrzowskim popisem wieloletniego dziedzictwa rodziny Lange. Charakterystyczna dla zegarków LANGE 1 asymetryczna tarcza wyraża nutę szaleństwa i innowacji, które to jednak nie ustępują świętej tradycji manufaktury z Glashütte.

A. Lange & Söhne LANGE 1 TIME ZONE

Design

Konstrukcja z Glashütte cechuje się średnicą 41,9 mm zapewniając doskonały komfort użytkowania. Kopertę zegarka A. Lange & Söhne wykonano z 18K różowego złota, podkreślając ekskluzywny charakter modelu LANGE 1. Jej górną część poddano procesowi polerowania, nadając tym samym elegancki połysk. LANGE 1 TIME ZONE pomimo grubości koperty wynoszącej 10,9 mm jest zegarkiem względnie cienkim, zważywszy na złożoność mechanizmu, który w sobie kryje. Charakterystycznym elementem koperty modeli LANGE 1 są także długie, cienkie uszy, wiernie nawiązujące do historycznych modeli z połowy lat 90-tych. Służą one do przymocowania luksusowego paska ze skóry w odcieniu brązu. Zakończono go klasycznym zapięciem zwykłym z wygrawerowanym napisem „LANGE”, także wykonanym z 18K różowego złota.

Tarcza

Na pierwszy rzut oka, nowa odsłona modelu Lange 1 sprawia wrażenie niezwykle skomplikowanej. Jest to jednak wyłącznie chwilowe złudzenie, bowiem gdy już oswoimy się z oryginalnym układem tarczy, A. Lange & Söhne LANGE 1 TIME ZONE staje się zegarkiem niezwykle praktycznym. Niesymetryczny układ tarczy ogranicza się zaledwie do dwóch wskazań czasu, datownika oraz wskazania rezerwy chodu. Ponadto, tarczę zegarka LANGE 1 TIME ZONE otacza obrotowy pierścień z nazwami miast, gwarantując wygodny wybór drugiej strefy czasowej. Wyjątkowość modelu manufaktury A. Lange & Söhne polega na innowacyjnym wskazaniu czasu w dowolnym miejscu na świecie. W przeciwieństwie do innych zegarków z funkcją GMT, LANGE 1 TIME ZONE umożliwia niezwykle proste odczytanie dwóch czasów zaledwie jednym spojrzeniem.

A. Lange & Söhne LANGE 1 TIME ZONE
LANGE 1 TIME ZONE - wskaźnik dnia i nocy

Innowacje

Większa tarcza wskazuje czas domowy, z kolei mniejsza odpowiada za odliczanie czasu lokalnego. Nowością w modelu LANGE 1 TIME ZONE jest innowacyjne wskazanie dnia i nocy. Zlokalizowano je w centrum każdej z tarcz. Ich subtelny design idzie w parze z niezwykłą funkcjonalnością. W chwili gdy wskazówka godzinowa znajdzie się nad niebieskim półkolem jesteśmy informowani o przedziale czasowym od 18 do 6 rano. Ten jakże banalny patent z pewnością nie raz okaże się przydatny, gdy będziemy chcieli wykonać ważny telefon na drugi koniec świata, nie chcąc przy tym pomylić południa z północą. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z zegarka, odczytanie czasu lokalnego odbywa się przy pomocy czarnych indeksów arabskich, natomiast za wskazanie czasu domowego odpowiadają złote indeksy rzymskie.

Czas pod kontrolą

Na tle poprzednich wersji, najnowszy LANGE 1 TIME ZONE wyróżnia się także pionierskim mechanizmem synchronizującym. Pozwala on na zamianę wskazań czasu lokalnego z domowym, co szczególnie przyda się w przypadku, gdy planujemy dłuższy pobyt poza miejscem zamieszkania. W praktyce wystarczy jedynie wyciągnąć koronkę do drugiej pozycji, i przytrzymując przycisk do zmiany strefy czasowej, ustawić pożądaną godzinę. W ten sposób, zamiast zmiany dwóch wskazań jednocześnie, ustawimy wyłącznie wskazówkę głównej tarczy. Dodatkowo, w jeszcze prostszy sposób można skorygować wskazania datownika, wykorzystując w tym celu znajdujący się na godz. 10 przycisk.

Niemiecki akcent

Kolejną innowacją zaprezentowaną przy okazji zegarka A. Lange & Söhne LANGE 1 TIME ZONE jest wskaźnik czasu letniego. Stanowi on część złotego trójkącika zlokalizowanego na godz. 5, za pomocą którego ustawimy pożądaną strefę czasową. Gdy znajdujące się w jego wnętrzu wycięcie wypełni czerwony wskaźnik, oznacza to, że w zależności od pory roku i półkuli, na której aktualnie przebywamy, musimy dodać godzinę do domyślnego wskazania czasu. Dodatkowym szczegółem, który z pewnością przykuje uwagę fanów marki A. Lange & Söhne jest dobór miast reprezentujących poszczególne strefy czasowe. Z racji, że zegarek LANGE 1 TIME ZONE wyprodukowano w niemieckiej manufakturze, do określenia czasu środkowoeuropejskiego, zamiast Paryża (używanego chociażby w zegarkach marki Breitling) wybrano stolicę Niemiec – Berlin.

LANGE 1 TIME ZONE - wskaźnik czasu letniego
A. Lange & Söhne LANGE 1 TIME ZONE - transparentny dekiel

NIC DO UKRYCIA

Zgodnie z tradycją manufaktury A. Lange & Söhne, rewers zegarka wypełnia szafirowe szkło, przez które podziwiać można niezwykły kunszt zegarmistrzów z Glashütte. Nowa odsłona LANGE 1 TIME ZONE wyposażona została w najnowszy mechanizm manufakturowy L141.1. Posiada od szereg udoskonaleń oraz innowacji będących efektem wieloletniej pracy nad 65. innymi kalibrami znajdującymi się w portfolio niemieckiego producenta. Nakręcany ręcznie mechanizm wyróżnia się 3-dniową rezerwą chodu, którą gwarantuje zaledwie jeden bęben sprężyny. Ponadto, kaliber L141.1 posiada regulowany balans i wolno oscylującą sprężynę spiralną o częstotliwości pracy 21.600 pół wahnięć na godzinę.

z tylu części składa się mechanizm

godziny rezerwy chodu

kamieni łożyskujących

Mechanizm

Oprócz innowacyjnych rozwiązań technicznych, manufakturowy mechanizm wyposażono w liczne zdobienia będące wizytówką marki A. Lange & Söhne. Przez transparentny dekiel dostrzec można chociażby charakterystyczne niebieskie śrubki, trzy złote szatony czy ręcznie grawerowany most. Ciekawostką jest, iż zegarmistrzowska tradycja Glashütte nakazuje, aby każdy mechanizm po jego pierwszym złożeniu rozłożyć na części i ponownie złożyć, by zagwarantować najwyższą precyzję. Ta sama zasada dotyczy umieszczonego w modelu LANGE 1 TIME ZONE kalibru L141.1.

Doskonała funkcjonalność komplikacji zastosowanej w modelu LANGE 1 TIME ZONE w połączeniu z prestiżem manufaktury A. Lange & Söhne, czyni go perfekcyjnym towarzyszem podróżnika ceniącego najwyższy standard. Niezwykła prostota z jaką obsługuje się ten nie lada skomplikowany mechanizm, jedynie dowodzi znakomitości zegarmistrzowskiej sztuki Niemców. Niezwykły design zegarka A. Lange & Söhne LANGE 1 TIME ZONE z pewnością nie raz umili kilkugodzinną podróż swoim nienagannym pięknem, zarówno tym od strony tarczy, jak i mechanizmu.