test

Maurice Lacroix

Wiekowa historia zakładu nie zawsze jest kluczem do stworzenia ekskluzywnej marki. W przypadku marki Maurice Lacroix, która znajduje się w prestiżowym gronie najlepszych manufaktur na świecie są to głównie design, technologia oraz niepowtarzalne wzornictwo.

Z POKOLENIA NA POKOLENIE

Gdy firma Desco von Schulthess, działająca na arenie międzynarodowej, wprowadziła na rynek swoje pierwsze modele zegarków pod nazwą Maurice Lacroix w 1975 roku, mogła czerpać z długoletniego doświadczenia w tej branży. Firma z długą tradycją, założona w 1889 roku w Zurychu, reprezentowała znane szwajcarskie marki zegarków od 1946 r. Na początku lat 60. spółka otworzyła zakład montażowy w miejscowości Saignelégier. Zlokalizowany w górach Szwajcarskiej Jury warsztat zajmował się produkcją luksusowych zegarków dla wielu marek.

Z DUCHEM CZASU

Wraz z rokiem 1975 światu zaprezentowany został pierwszy model sygnowany brandem Maurice Lacroix. Krótko po debiucie, marka cieszyła się już sporym zainteresowaniem, co umożliwiło rozszerzenie działalności o rynki austriacki, hiszpański, niemiecki czy australijski. W roku 1989 firma podjęła decyzję o otwarciu własnej fabryki kopert w szwajcarskim Saignelégier. Liczne inwestycje sprawiły, że Maurice Lacroix dysponuje dziś jednym z najnowocześniejszych zakładów produkujących zegarki na świecie.

WŁASNA DROGA

Po 21 latach obecności na rynku zegarmistrzowskim, Maurice Lacroix odłączyła się od grupy Desco von Schulthess stając się niezależną marką. Kolejne inwestycje w rozwój linii produkcyjnej zaowocowały otwarciem oddziału w Wielkiej Brytanii. Wreszcie w 2006 roku Maurice Lacroix zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii przeobrażając się w manufakturę.

JEDEN Z NIELICZNYCH

Największym z wyróżnień, którym poszczycić się mogą jedynie najbardziej prestiżowe marki jest posiadanie manufakturowego mechanizmu. Po trzech latach ciężkiej pracy nad opatentowaniem własnego mechanizmu, firma Maurice Lacroix zaprezentowała światu zegarek Masterpiece Le Chronographe z licznymi, innowacyjnymi rozwiązaniami, dołączając tym samym do grona najznamienniejszych manufaktur.

SZWAJCARSKA PRECYZJA

Mechanizm ML-106 wyposażony został w funkcję chronografu z kołem kolumnowym i bardzo precyzyjnym regulatorem chodu w kształcie łabędziej szyi. Największą innowacją jednak było użycie dźwigni zwalniającej podczas zerowania wskazań chronografu. Rozwiązanie takie pozwala bardzo precyzyjnie wyregulować ruch obu dźwigni podczas zerowania krzywki sercowej. Jest to rozwiązanie zupełnie inne niż w tradycyjnych chronografach z kołem kolumnowym i Maurice Lacroix opatentował to rozwiązanie. Inną innowacją jest chociażby 60-minutowy licznik chronografu zastosowany w zegarku po raz pierwszy w całej historii zegarmistrzostwa, będący znacznie większym wyzwaniem konstrukcyjnym niż powszechnie stosowane liczniki 30 lub 45 minutowe.

BEZ GRANIC

Ambicja właściciela marki Maurice Lacroix zdawała się stawiać utopijne cele, lecz historia zweryfikowała odważne pragnienia Szwajcarów. Nieustannie dążąca do projektowania wyjątkowych zegarków z niespotykanymi dotychczas rozwiązaniami, wielokrotnie zaskakiwała odważnymi modelami.

KWADRATOWE KOŁO

Na szczególną uwagę zasługuje zaprezentowany w 2010 roku Masterpiece Square Wheel z doskonale opisującym innowacyjność marki „kwadratowym kołem”. Sekundnik zegarka zaprojektowany został z dwóch zębatek, w kształcie koniczyny oraz kwadratu. Tak odważne rozwiązanie możliwe było za sprawą użycia zaawansowanych materiałów oraz wykonania skomplikowanych działań matematycznych, których efekt wywołuje niezwykłe zdumienie.

TAŃCZĄCA WSKAZÓWKA

Kolejną innowacją pracy sekundnika był zaprezentowany w 2013 roku model Masterpiece Mysterious Second. Wyjątkowość tego projektu stanowi tajemniczy ruch wykonywany przez wskazówkę sekundy. Jego wskazanie odczytywać należy bowiem z podziałki w kształcie krzyża.

SIŁA DETALI

Na uwagę zasługuje również Masterpiece Gravity, w którego mechanizmie pojawiło się pionierskie opracowanie z zastosowaniem krzemu, z którego wykonano kotwicę i koło wychwytowe (krzem jest trzy razy lżejszy od stali i podlega samo smarowaniu dzięki czemu zużywa mniej energii dając temu czasomierzowi 50 godzin rezerwy chodu).

NIESŁABNĄCA AMBICJA

Filozofia marki zakłada nieustanne przekraczanie granic i realizowanie coraz to odważniejszych i pozornie nieosiągalnych pomysłów. Unikatowe wartości, na których budowana jest manufaktura Maurice Lacroix oraz dotychczasowe dzieła szwajcarskiego zakładu dowodzą doskonałości i prestiżowi, zaliczając ją do wąskiego świata czołowych manufaktur. Obecnie marka posiada 14 własnych mechanizmów manufakturowych.