test

Jaeger-LeCoultre

Wyjątkowość manufaktury Jaeger-LeCoultre wywodzi się z transformacji jaką przeszła, przekształcając się z małej fabryki pozytywek w niekwestionowanego lidera branży zegarkowej. Od początków swojego istnienia, marka zachwyca wielbicieli pięknych przedmiotów. Połączenie wspólnych umiejętności oraz pasji projektantów, inżynierów i zegarmistrzów owocuje nieustanną elegancją, która przepełnia czasomierze powstające w górach szwajcarskiej Jury. Determinacja i pomysłowość wyróżnia dzieła manufaktury Jaeger-LeCoulture na tle pozostałych zakładów. Zarówno samą markę, jak i jej kultowy zegarek Reverso zapoczątkowały bowiem nietuzinkowe wyzwania, a ich realizację umożliwiła wytrwałość oraz kreatywna twórczość mistrzów rzemiosła.

kuźnia marzeń

Miejscem, w którym należy rozpocząć opowieść o marce Jaeger-LeCoultre jest… kuźnia. Antoine LeCoultre bardzo wcześnie rozpoczął ciężką pracę w warsztacie kowalskim, który pierwotnie miał przejąć po swoim ojcu. Wbrew woli rodzica, nastolatek nie wyobrażał sobie pracy przy kowadle. Jego marzeniem było bowiem rzemiosło zegarmistrzowskie. Ambitny plan pokrzyżowała jednak choroba, przez którą przyszły mistrz nie mógł pobierać nauk.

PIERWSZE KROKI

 

Wówczas obaj panowie – ojciec i syn – założyli fabrykę pozytywek. Wiedza i doświadczenie jakie zdobył w tej branży pozwoliły Antoine w 1833 roku otworzyć własny warsztat zegarmistrzowski. LeCoultre początkowo zajmował się jedynie zaopatrywaniem zegarmistrzów w koła zębate oraz przekładnie, lecz już wtedy zdołał wynaleźć niezwykle precyzyjne urządzenie, dzięki któremu można było wycinać zębatki z ogromną dokładnością. Szwajcarowi przypisuje się także zrewolucjonizowanie mechanizmu ustawiania czasu. W uznaniu za swoje osiągnięcia, Antoine LeCoultre uhonorowany został medalem Universal Exhibition w Londynie.

SUKCESJA

Jego wizję przejął syn, Elie, który z małego warsztatu uczynił ogromny zakład skupiający pod swoim dachem około pół tysiąca fachowców. Kolejny sukcesor, mianowicie wnuk Antoine LeCoultre – Jacques-David, zapoczątkował erę zegarków naręcznych.

WYZWANIA I REKORDY

 

To właśnie Jacques-David, wnuk Antoine LeCoultre odważył się podjąć wyzwanie jakie postawił mu Edmond Jaeger, zegarmistrz z Paryża. Poszukiwał on bowiem szwajcarskiego producenta zdolnego wykonać zaprojektowane przez niego ultracienkie mechanizmy. Po czteroletnich zmaganiach, LeCoultre ukazał światu Calibre 145 – najcieńszy werk na świecie, mający zaledwie 1,38 mm grubości. Lata współpracy zaowocowały decyzją o utworzeniu wspólnej marki pod szyldem Jaeger-LeCoultre. Rzemieślnicy ze szwajcarskiej Vallée de Joux ustanowili także rekord na najlżejszy, ręcznie nakręcany kaliber – Calibre 101. Złożony z 98 elementów waży zaledwie 1 gram!

DWIE strony

 

Marka Jaeger-LeCoultre od początków swojego istnienia skora była do podejmowania wyzwań, których realizacja wydawała się niemożliwa dla pozostałych zakładów rzemieślniczych. Dlatego gdy poszukiwano zegarka, który wytrzyma kontaktowe mecze polo rozgrywane przez brytyjskich oficerów, Grande Maison rozpoczął projektowanie czasomierza. Efektem pracy specjalistów był kultowy dziś zegarek Reverso. Inżynierowie zastosowali w nim obracaną kopertę, która jest w stanie wytrzymać uderzenie twardej piłki. Po rozegranym spotkaniu, właściciel mógł znów powrócić do strony z właściwą tarczą, skrytą pod szkłem. Linia Reverso to sztandarowy model rzemiosła Jaeger-LeCoultre, który na stałe wpisał się w dziedzictwo marki.

WIĘCEJ NIŻ TYLKO ZEGAREK

Jaeger-LeCoultre kojarzy się nie tylko z pasją i najwyższą jakością jaka towarzyszy produkcji czasomierzy, ale także z rodzinną tradycją, która pozwala łączyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, by zaspokoić każdą potrzebę piękna i doskonałości. Grande Maison to także innowacyjność i przełomowe technologie zadziwiające świat zegarmistrzostwa. Najcieńszy i najlżejszy mechanizm to jedynie wierzchołek góry lodowej osiągnięć, jakimi może szczycić się marka Jaeger-LeCoultre.

REWOLUCJA CZASU

 

Najbardziej rewolucyjnym a zarazem zdumiewającym dziełem manufaktury jest z pewnością zegar Atmos, który zaprezentowano światu w 1928 roku. Mechanizm został opatentowany przez Jeana-Leona Reuttera natomiast LeCoultre zajął się produkcją wspomnianego zegara. To swoiste perpetuum mobile czerpie energię z minimalnych wahnięć temperatury otoczenia. Przezroczysta obudowa pozwala obserwować jego złożoność i pracę. Model ten przez dziesięciolecia był oficjalnym prezentem rządu szwajcarskiego wręczanym wybitnym osobistościom.

ZEGARKI JUBILERSKIE

W bogatej historii osiągnięć manufaktury na uwagę zasługuje również model Duoplan. Został on zaprojektowany z myślą o kobietach, których zegarki często bywały miniaturyzowane. Skutkowało to ograniczeniem technologii jaką pomieścić mogła mała koperta. Mechanizm skonstruowany przez markę Jaeger-LeCoultre pomimo niewielkich rozmiarów cechował się precyzją czasomierzy męskich. Takie rozwiązanie było możliwe dzięki zastosowaniu dwupoziomowego werku. Duoplan jest także prekursorem zegarków jubilerskich, które powstały na przestrzeni działalności firmy.