IWC Schaffhausen

Unikatowa filozofia marki IWC Schaffhausen już od ponad 150 lat jest inspiracją dla projektantów i inżynierów oraz powodem do zachwytów wśród miłośników wyrafinowanego piękna. Od początków swojego istnienia manufaktura wytwarza wysokiej klasy zegarki, które są owocem współpracy innowacyjnej technologii z klasycznym wzornictwem. Kunszt International Watch Company pozwala oprawić precyzyjny mechanizm, w całości wytwarzany przez rzemieślników z Schaffhausen, w równie dopracowane tarcze i koperty. Znane i cenione na całym świecie modele Portuguese czy Portofino są jednymi z najbardziej pożądanych – co nie wzbudza żadnych wątpliwości – przez kolekcjonerów egzemplarzami.

HISTORIA JAKICH MAŁO

Historia świata zegarmistrzowskiego pełna jest wyjątkowych opowieści o początkach luksusowych marek. Pierwsze kroki nie zawsze jednak rozpoczynały się od pasm sukcesów i wielkich nazwisk. Taką drogę przeszła chociażby marka IWC Schaffhausen.

WROGIE NASTAWIENIE

 

Gdy w roku 1868 bostończyk Florentine Ariosto Johnes rozpoczął realizację swojej wizji połączenia zegarmistrzowskiego kunsztu Szwajcarów z pionierską technologią zza oceanu, spotkał się z dezaprobatą ze strony kabinotierów, jak wówczas nazywano w Genewie zegarkistrzów. Będąc „niemile widzianym gościem”, zegarmistrz z Bostonu postanowił przenieść swój zakład do nieznanego wówczas miasteczka Schaffhausen. W działaniach Jonesa pomagał mu lokalny rzemieślnik Heinrich Moser. Produkcję zegarków panowie początkowo przeprowadzali w elektrowni wodnej należącej do Szwajcara. Ciesząca się zainteresowaniem firma wkrótce otworzyła własną siedzibę.

KLASYCZNA CYFRA

W 1885 roku manufakturę Schaffhausen opuszcza innowacyjny zegarek kieszonkowy z cyfrowym wskazaniem godziny. Model Pallweber, nazwany imieniem jego wynalazcy, obecnie jest jednym z najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów egzemplarzem.

NIEUSTANNY ROZWÓJ

Podążając z duchem czasu i potrzebami rynku, zegarmistrzowie z Schaffhausen projektują mechanizmy dedykowane zegarkom naręcznym. Era Ernsta Jakoba Hombergera przynosi początek dwóm legendarnym dziełom manufaktury International Watch Company.

LOTNICZA KLASYKA

 

Pierwsza linia zegarków, to czasomierze dedykowane pilotom. Modele tej serii zaprezentowane zostały w roku 1936. Mechanizm działał niezawodnie w szerokim zakresie temperatur, od -40°C do +40°C, co miało kolosalne znaczenie w czasach, kiedy kokpity nie posiadały jeszcze osłon i nie były ogrzewane. Do ustawiania czasu lotu służył pierścień obrotowy. Duże wrażenie robiła czarna tarcza oraz spore, dobrze widoczne cyfry i wskazówki pokryte farbą fluorescencyjną. Niezwykle logiczny, przestrzenny układ tarczy, ułatwiający odczyt parametrów w warunkach ograniczonej widoczności, z czasem stał się charakterystyczną cechą wzorniczą, powstających w Schaffhausen, zegarków dla pilotów.

PORTUGALSKI CZAS

 

Zaledwie trzy lata później zaprezentowano zegarek o nazwie Portuguese, zaprojektowany na specjalne zamówienie portugalskich przedsiębiorców. Cechą charakterystyczną tych czasomierzy były duże gabaryty i dokładność porównywalna z precyzją chronometrów okrętowych.

PONADCZASOWA JAKOŚĆ

Marka IWC Schaffhausen po dziś dzień zachwyca sztuką zegarmistrzowską, odwołując się do jej złotej ery. Każdy moment tworzenia odbywa się pod jednym dachem i pod bacznym okiem najlepszych specjalistów.