test

IWC Schaffhausen Portugieser Automatic

Historia kolekcji Portugieser a raczej Portuguese, gdyż tak była pierwotnie określana, zaczęła się prawie 80 lat temu. A dokładniej w momencie, kiedy do malowniczego nadreńskiego Schaffhausen, przybyło dwóch portugalskich kupców. Produkowane przez IWC czasomierze kieszonkowe już wtedy cieszyły się sporą popularnością. Rodriguez i Teixeira, bo tak nazywali się ów kupcy, mieli specjalne zadanie dla szwajcarskich zegarmistrzów.

potrzeba matką wynalazku

Pod koniec XIX w morska żegluga nadal była jednym z głównych sposobów na handel i eksplorację. Marynarze jednak polegać mogli jedynie na własnym doświadczeniu, wiedzy astronomicznej i kilku prostych urządzeniach mechanicznych.  Jednym z istotniejszych przyrządów na okręcie był morski chronometr. Mechaniczny zegar z wyraźną, czytelną tarczą i bardzo precyzyjnym, jak na tamte czasy, wskazaniem czasu. Miały one jednak pewną wadę, były duże i nieporęczne. Teixeira i Rodriguez nie mieli wątpliwości, potrzebowali chronometru na rękę.

żywa legenda

Odpowiedzią na ich zamówienie była ogromna, jak na owe czasy, 43 milimetrowa koperta z mechanizmem manualnym kalibrem 74 wyjętym z zegarka kieszonkowego. Zegarek zachowywał wszystkie parametry pomiaru czasu okrętowego oryginału. Czytelność, niezawodność i niewiarygodna precyzja zapoczątkowana w pierwszym naręcznym modelu stała się wizytówką marki. Na prawdziwy sukces jednak „Portugalczyk” musiał poczekać następne 60 lat.

na fali sukcesu

Zaprezentowany na 125 lecie manufaktury, w 1993 roku, model Ref. 5441 scharakteryzował i określił DNA kolekcji. Od tego momentu designerzy z Schaffhausen pozostają wierni oryginałowi, wprowadzając kosmetyczne, lecz istotne zmiany.

kamieni łożyskujących

godzin rezerwy chodu

wyjątkowy charakter

Opisywany, 7-dniowy automatyczny Portugieser stylizowany jest na chronometr, co ma podkreślać korzenie modelu. Tak jak w okrętowych chronometrach tarcza jest wyraźna i bardzo czytelna. Posiada namalowany ring minutowy i duże arabskie cyfry. Po lewej stronie mała tarcza odmierza sekundy. Po prawej tarcza naciągu sprężyny rezerwy chodu podzielona na 7 części odpowiadająca siedmiu dniom. Dodatkową komplikacją na którą pozwolili sobie projektanci z IWC to wyraźny datownik, umieszczony w dolnej części tarczy. Wszystko utrzymane w klarownym i niezwykle dostojnym designie. Srebrna klasyczna koperta pięknie komponuje się z białą tarczą. Złote indeksy, cyfry i wskazówki kontrastują z jasną tarczą oraz czarnym skórzanym paskiem.

Legendarna precyzja „Portugalczyka”, połączona z jego prostotą i elegancją tworzy wyjątkową kompozycję finezji i doskonałości. Prezentowana wersja kolorystyczna pozwala nosić go do garnituru na ważne spotkanie, lub po prostu włożyć go na rękę przy okazji zakupów w centrum handlowym. Portugieser to uniwersalny elegant, dla tych którzy cenią każdą sekundę życia.