Breitling Aviator Super 8 B20 Automatic 46
Mówiąc o marce Breitling nie sposób uniknąć tematyki lotniczej. Podniebne akrobacje głęboko zakorzeniły się w DNA szwajcarskiej manufaktury, a wieloletnia koneksja nieustannie definiuje coraz to ciekawsze modele producenta.
Magiczny pierwiastek awiacji zainspirował Breitling do stworzenia kolejnego unikatu. Tym razem nawiązanie nie jest tak oczywiste. Zegarek jest bowiem odniesieniem do numeru referencyjnego 637.
godzin rezerwy chodu
kamieni łożyskujących
ŹRÓDŁO INSPIRACJI
Kryjącym się pod tą tajemną liczbą urządzeniem jest stoper używany przez pilotów bombowców w okresie II wojny światowej. Nietypowym rozwiązaniem stosowanym przez lotników był sposób jego mocowania. Stoper przymocowywano bowiem do uda pilota w celu ułatwienia obsługi i odczytu czasu. Urządzenie posiadało także charakterystyczne modyfikacje. Wyraźnie większą koronkę, umiejscowioną z lewej strony koperty, dzięki czemu obsługa stopera nie sprawiała żadnego problemu nawet w skórzanej rękawiczce.
DO ZADAŃ SPECJALNYCH
Przystosowania wymagała również konstrukcja mechanizmu. Stworzony przez Breitling’a „Huit Aviation Department”, czyli specjalny dział poświęcony branży lotniczej, skonstruował niezwykle wytrzymały werk. Bez trudności radził on sobie z dużymi wahaniami temperatur, wstrząsami, wibracjami czy silnymi polami magnetycznymi, na które narażeni byli piloci w kokpicie samolotu.
DESIGN
Tak oto powstał niezwykle sentymentalny czasomierz Aviator Super 8 B20 Automatic 46. Model ten wyróżnia się sporymi gabarytami. Koperta – wykonana w zależności od modelu z tytanu bądź stali nierdzewnej – mierzy 46 mm. Gdyby dodać do tego otaczający ją bezel otrzymujemy 50 mm średnicy. Wspomniany pierścień cechuje się dwukierunkowym obrotem i ozdobiony został czerwonym trójkątem. Niegdyś używany był chociażby w celach nawigacyjnych, lecz obecnie częsciej znajduje swoje zastosowanie w precyzyjnym odmierzaniu czasu, np. spędzonym w powietrzu. Model występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – z tarczą w kolorze wojskowej zieleni bądź czarnym. Obydwa warianty tworzą czytelny kontrast względem arabskich cyfr oraz prostych luminescencyjnych wskazówek. Do zmiany czasu należy użyć relatywnie sporej zakręcanej koronki.
MECHANIZM
Na uwagę zasługuje znany już mechanizm B20. Jest on efektem pracy zegarmistrzów marki Breitling, którzy bazowali na istniejącym już kalibrze Tudor’a – MT5612. Zmodyfikowana wersja różni się chociażby rodzajem zdobienia mostków, które w B20 udekorowano genewskimi pasami. Automatyczny mechanizm w zegarku Breitling Aviator Super 8 B20 Automatic 46 posiada certyfikat COSC, gwarantując WR 30 m i imponującą 70 godzinną rezerwę chodu.
Zegarek wyposażono w skórzany pasek, w idealnie współgrającym z tarczą kolorze brązowym NATO. Nowa edycja historycznego zegarka referencji 637 udowadnia ponadczasowosć marki Breitling. Uwielbiany niegdyś przez pilotów wojskowych, dziś zyskuje nowe życie wśród pasjonatów lotnictwa.