test

Baume & Mercier Clifton GMT Power Reserve

Od roku 2012, kiedy to szwajcarska marka Baume & Mercier zdecydowała się wskrzesić kolekcję Clifton, stała się ona symbolem dobrego smaku, ciekawych komplikacji i bezkonkurencyjnej ceny. Tym razem jest podobnie. W 2017 na targach w Bazylei producent zaprezentował model Clifton GMT Power Reserve.

W NOWEJ ODSŁONIE

 

 Już na pierwszy rzut oka model GMT Power Reserve wyraźnie różni się od swoich poprzedników. W przeciwieństwie do wcześniejszych modeli tarcza zegarka występuje w granatowym odcieniu. Dodatkowo satynowana powłoka cyferblatu ozdobiona szlifem słonecznym pięknie kontrastuje ze srebrnymi wskazówkami i indeksami. Zastosowana technika wykończenia tarczy sprawia iż nieustannie gra ona ze światłem i cieniem w zależności od jej pozycji na nadgarstku. Okrągła, prosta, stalowa koperta o wymiarze 43 mm została ozdobiona zarówno elementami polerowanymi, jak i szczotkowanymi, co bez wątpienia dodaje zegarkowi klasy. Pomimo swoich sporych rozmiarów, sprawia ona wrażenie znacznie mniejszej. Jest to rezultatem krótkich, ostro zakończonych uszu. Równie interesującym akcentem są dwa dodatkowe wskaźniki umieszczone na godzinie 12 i 6. Te elementy sprawiają, że GMT Power Reserve jest tak wyjątkowy.

SPORTOWY CHARAKTER

 

Na wspomnianej godz. 12. znajduje się biało czerwona wskazówka oraz półkolista skala symbolizująca godziny. Gdy biała część wskazówki jest u góry, wskazuje godziny od szóstej do osiemnastej, natomiast po przeciwnej stronie znajduje się czerwona część wskazówki odpowiedzialna za pozostałe godziny. To ciekawe, ale bardzo czytelne rozwiązanie nadaje zegarkowi zupełnie nowy, sportowy charakter nie tracąc przy tym swej elegancji. Na godzinie 6. znajduje się wskaźnik rezerwy chodu, która w przypadku tego modelu wynosi 40 godzin. Zegarek posiada również datownik, widoczny w małym okienku na godzinie 3.

MECHANIZM

 

W zegarku zastosowano specjalnie dostosowany automatyczny mechanizm Soprod 9035, który wyposażono w funkcję GMT i rezerwę chodu. Producent zastosował transparentny dekiel, pozwalając na obserwację całego werku oraz finezyjnie udekorowanych elementów na czele z wahnikiem z legendarnym Côtes de Genève.

Model ten został wyposażony w czarny pasek ze skóry aligatora, który zawsze pasuje do koszuli i wpisuje się w ściśle zdefiniowane pojęcie elegancji. Baume & Mercier raz jeszcze udowodnił, iż elegancja i nowatorskie rozwiązania mogą iść ze sobą w parze, i to z bardzo ciekawym efektem.