test

Zenith Pilot Cronometro Tipo CP-2 Flyback

Minął zaledwie rok od premiery i zarazem wielkiego sukcesu limitowanego modelu CP-2 inspirowanego historycznym czasomierzem Cairelli z lat 60 XIX wieku. Szwajcarska manufaktura postanawia przedstawić komercyjną, unowocześnioną wersje wspomnianej limitacji, model Tipo CP-2 Flyback. Tak jak w przypadku poprzednika model cieszy się dużym zainteresowaniem od dnia premiery. Trudno dziwić się takiej reakcji przecież, który z miłośników zegarków przejdzie obok militarnego zegarka w stylu Vintage, napędzanego legendarnym werkiem El Primero Zenith.

design

Na pierwszy rzut oka, uwagę zwraca 43 mm koperta wykonana w całości z brązu. Koronka, przyciski od chronometru, a nawet bezel, również zostały wykonane z tego materiału. Tarcza posiada ziarnistą brązową strukturę co, podkreśla militarny styl zegarka. Bardzo wyraźne białe, arabskie cyfry pokryte luminescencją idealnie komponują się z brązową tarczą, co pozwala na łatwe odczytanie godziny. Łatwości tej dodają również duże, fluorescencyjne białe wskazówki. W centralnej części zegarka umieszczono dwie mniejsze tarcze od chronografu. Jedna sekundowa druga natomiast minutowa odliczająca 30 minut. Po zdjęciu zegarka dalej możemy cieszyć się widokiem jego pracy, gdyż Zenith po raz kolejny myśląc o swoich klientach, zamontował transparentny dekiel. Nubukowy brązowy pasek w stylu vintage idealnie komponuje się ze wspomnianą kopertą z brązu, co dosadnie podkreśla militarny i historyczny rys tego modelu.

mechanizm

Bijącym sercem tego inspirującego modelu jest werk El Primero 405B. Ten złożony z 254 komponentów oraz 31 kamieni, samonakręcający się mechanizm stał się nie tylko legendą, ale i flagowym znakiem rozpoznawczym marki Zenith. Generuje częstotliwość pracy na poziomie 5Hz (36.000 wahnięć/h) oraz zapewnia rezerwę chodu 50 godzin.

zegarkowy renesans

Od kilku lat wśród szwajcarskich producentów zegarków bardzo widoczny stał się trend na odświeżanie i przywracanie do życia historyczny modeli. Z mniejszym lub większym skutkiem większość manufaktur odkurzyła szuflady. Zenith jednak wywiązuje się z tego zadania bardzo dobrze a każdy kolejny odświeżony model wieści kolejny sukces. Czego najlepszym przykładem może być wspomniany CP-2 Flyback. Szukając militarnego zegarka w stylu vintage, który na pewno nie straci klasy przez wiele lat, nie można przejść obojętnie obok Zenitha.