test

Zenith Defy El Primero 21

Kolekcja Defi, bo tak oryginalnie brzmiała jej nazwa, towarzyszyła marce Zenith od czasów, gdy za sterami szwajcarskiej manufaktury stał sam założyciel Georges Favre-Jacot. W 1969 roku nazwę zmieniono na Defy. Co nie wpłynęło w żaden sposób na kolekcję, która cieszyła się rozpoznawalnością aż do lat 90 XX wieku. Zenith zdecydował się na powrót historycznej kolekcji jednak w bardziej unowocześnionym i godnym XXI wieku wydaniu.

Mechanizm

 

Werk El Primero 21 to majstersztyk zegarmistrzowskiego kunsztu. „21” pochodzi od XXI wieku, a jego skomplikowanie udowadnia, że w pełni zasługuje na swoją nazwę. Stworzony został z 293 komponentów w tym 53 kamieni łożyskujących i gwarantuje rezerwę chodu na poziome 50 godzin. Największą nowością, a co za tym idzie komplikacją, zastosowaną w „21” jest podwójny wychwyt. Mechanizm ten posiada dwa osobne wychwyty, każdy z osobną sprężyną balansującą wykonaną z nowoczesnego opatentowanego przez firmę materiału. Jeden odpowiada za odliczanie czasu na tarczy zegarka, drugi zaś odpowiada jedynie za pracę chronografu. Ten pierwszy pracuje ze standardową częstotliwością El Primero 5Hz (36.000 wahnięć/h), natomiast ten odpowiedzialny za chronograf potrafi wygenerować częstotliwość pracy na poziomie 360.000 wahnięć/h. W praktyce oznacza to, iż w czasie pracy chronografu sekundnik robi pełen obrót w ciągu 1 sekundy. Sekundy odliczane są na małej tarczy na godzinie „6” a minuty na tarczy na godzinie „3”.

z tylu części składa się mechanizm

godzin rezerwy chodu

kamieni łożyskujących

dzieło sztuki w zasięgu ręki

 

Tak precyzyjna praca wymaga bardzo dużo mocy, co zmusiło producenta do umieszczenia miernika poziomu rezerwy mocy chronografu na tarczy na godzinie „12”. Rezerwa ta wynosi 50 godzin. Prezentowane arcydzieło zegarmistrzostwa zamknięto w tytanowej 44 mm kopercie. Tarcza jest transparentna, poza wspomnianym elementami związanymi z chronografem, nic nie zakłóca widoku pracy tego mechanizmu. Po prawej stronie koperty umieszczono solidną koronkę oraz podłużne przyciski chronografu również wykonane z tytanu. Kopertę zegarka Zenith Defy El Primero 21 osadzono na nowoczesnym skórzano-kauczukowym pasku w kolorze czarnym.

Zenith to na pewno gwarancja jakości a najlepszym tego przykładem może być werk El Primero. Jego wersja z XXI wieku po odniesieniu już wielkiego sukcesu zapewniła sobie miejsce na kolejnych nadgarstkach oraz w sercach miłośników i kolekcjonerów najbardziej wyszukanych zegarków.